Basın Haberlerine Geri Dön

Yumurtanın Faydaları

22.01.2015

Yumurtanın Faydaları
Yumurta bir kolesterol bombası olarak etiketlendikten sonra bu kötü ününü yok edebilmek için yıllar geçmiştir. Bu, kolesterol içermediği anlamına gelmemektedir, bir yumurta sarısının içinde bir parça bonfilede olduğundan daha fazla kolesterol vardır. Fakat kalbiniz için gerçekten ama gerçekten sağlıksız olan doymuş yağdır. Yumurta sadece 1.5gram doymuş yağ içermektedir ve bir çorba kaşığındaki tereyağında 7gram ve biftekte 16gram doymuş yağ vardır.

Doğru, bir yumurta 215 miligram(mg) kolesterol sağlar. Gerçekte kalbiniz için sağlık limiti günde 300 mg kolesteroldür. Fakat son zamanlarda yapılan Harvard Üniversitesi araştırması insanların haftada 6 taneye kadar yumurta yiyebileceğini ve bunun kalplerine zarar vermeyeceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterolü en aza indirmek ve hatta ondan kurtulmak da çok zor değildir. Sadece daha az yumurta sarısı yiyin. Ya da sarısını tamamen atın(Pratik olarak: Omlet ya da yumurta salatası yaparken, her bir yumurta sarısı için 2 yumurtanın beyazını kullanın.)

Yumurtayı sağlıklı diyetinize eklemeniz için birçok güzel neden vardır. Şimdi RealAge olarak sizlere bunlardan beşini sunuyoruz:

1. Bol Miktarda Protein Elde Etmek

Yumurta, sarısı ve beyazı ayrıldığında bile yaklaşık 6gram protein içerir ve bu proteinin kalitesi oldukça yüksektir. Kolayca sindirilebilir ve vücut tarafından emilebilir, protein ölçeğinde yumurta neredeyse mükemmel olarak değerlendirilebilir.

2. Hafızanızı Beslemek

Beyin koruma kredisini asetilkolin adı verilen hafıza ayarlama kimyasalını yapan özel yağlar için blok oluşturarak ve 162mg kolin sağlayarak yumurta sarısından elde edin. Her yumurta sarısı, almanız önerilen miktarın yaklaşık üçte birine karşılık gelen 162mg kolin sağlar.

3. Beyninizi Korumak

Birçok yumurta çeşidi omega 3 ve özellikle DHA diye bilinen omega 3 olarak adlandırılan kalbiniz için sağlıklı yağlarla güçlendirilmiştir. Uzmanlar DHA formunun beyinde %75 oranında omega 3 oluşturduğunu ve önceki araştırmaların DHA’nın depresyonu, akıl hastalığı ve Alzheimer hastalığını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdiğini söylemektedir.

4. Zayıf Kalmak

Büyük bir yumurta besleyicilik bakımından yoğun bir yiyecektir. Bu da her yumurtada 80 kalori anlamına gelir ve bir kadın yumurtadan günlük B12 vitamini ihtiyacını, selenyum ihtiyacının %23’ünü, B2 ihtiyacının %13’ünü ve A vitamini ihtiyacının da %12’sini karşılayabilir. Ayrıca yüksek protein içermesi açlığı geciktirmeye yardımcı olur. Erkekler daha az elde eder fakat yine de günlük ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilirler.

5. Genç Kalmak

Şimdi her gün yumurtanızı yiyebilirsiniz, özellikle de daha az yumurta sarısı yerseniz sağlığınız için daha iyi olur. Bir dahaki sefere kahvaltıda kahve ve bir çöreğin sizin için yeterli olacağını düşünürseniz, şunu hatırlayın: Sağlıklı bir kahvaltı Gerçek Yaşınızı 1.1 yıla kadar gençleştirebilir.