Basın Haberlerine Geri Dön

Beyaz et ve yumurta ihracatı rekora koşuyor

22.01.2015

Beyaz et ve yumurta ihracatı rekora koşuyor
Geçen yıl yüzde 83'lük artışla 285 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye yumurtacılık sektörü, 2012 yılının ilk dokuz ayında 245 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.
Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, son 10 yıllık ihracat değerlerinde belirgin bir artış gözlemlenen kanatlı sektöründeki ihracatın, ihracat rakamlarını yükselttiğini söyledi. Birlik kayıtlarına göre 285 milyon dolar olan 2011'in 12 aylık Türkiye geneli yumurta ihracat rakamının, 2012'nin ilk dokuz aylık döneminde 245 milyon dolara ulaştığını kaydeden Kızıltan, "2002 yılında 2 milyon dolar olan yumurta ihracat rakamının 2012'nin ilk dokuz ayında 245 milyon dolara ulaşması, 10 yıllık sektörel başarının eseridir. Yıl sonunda bu yükselişin daha belirgin olarak ortaya çıkmasını bekliyoruz." dedi. İhracatın yıldız sektörü olan su ürünleri ve hayvansal mamullerin kanatlı etleri ve yumurta ihracatı ile dışsatım rakamlarının arttığına dikkat çeken Kızıltan, Türk yumurtası ve piliç etinin kalitesi ve lezzetiyle yurtdışında, özellikle Ortadoğu ülkelerinde tercih edildiğini aktardı.


KANATLI SEKTÖRÜ REKORA KOŞUYOR

Kanatlı sektöründe de yumurtadakiyle benzer bir durum yaşanıyor. Sektörün 2002'de yaklaşık 12 milyon dolar olan ihracat rakamı, 2012'nin ilk dokuz ayında 380 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Kanatlı eti sektöründeki ihracat rakamının artışını da değerlendiren Sinan Kızıltan, "2011 yılının 12 aylık Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre kanatlı eti sektörü yaklaşık 386 milyon dolarlık dışsatım rakamına ulaşmıştı. 2012'nin ilk dokuz ayında 380 milyon dolara ulaştığını görmek bizi çok memnun etti." şeklinde konuştu.
Kanatlı Tanıtım Grubu'nun ihracat rakam artışlarına etkisinin büyük olduğunun altını çizen Kızıltan alım heyetleri, hedef pazarlara yönelik çalışmalar ve fuar katılımlarının ihracat rakamlarındaki artışı ve başarıyı tetiklediğini dile getirdi.